user_mobilelogo
user_mobilesplash

Marcin Sikorski

Marcin SikorskiMarcin Sikorski
Muzyk grający na fortepianie” - tak lubi o sobie myśleć. Współpraca z innymi muzykami i wspólne interpretowania arcydzieł kameralistyki to jego pasja. Marcin Sikorski jest uważany za najwybitniejszego polskiego pianistę-kameralistę młodego pokolenia. Jego występy spotykają się z uznaniem zarówno publiczności jak i krytyki.

Pisano o nim: S. Olędzki -“fenomenalny muzyk”, J. Kański -„(towarzyszył) z niepospolitą maestrią”, A. Rozlach -"pianista precyzyjny i dynamiczny", D. Szwarcman -“znakomity kameralista”, D. Gonet -”pianista o znakomitej technice i dużej wyobraźni”, M. Komorowska -"wytrawny kameralista".
Absolwent PSM w Bytomiu oraz AM w Katowicach. Był uczniem Bogumiły Scigały oraz studentem Marii Szwajger Kułakowskiej. Kształcił się również w dziedzinie kameralistyki pod okiem m. in. Isaaca Sterna, Leona Fleishera, Eriki Frieser, Bruno Canino, Emanuela Axa oraz członków kwartetów LaSalle, Juilliard, Emerson, Guarneri.
Marcin Sikorski koncertuje w Polsce i za granicą (USA, Rosja, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Belgia, Holandia, Słowenia, Czechy, Słowacji, Ukraina, Włochy). Występował także jako solista z orkiestrami pod dyrekcją M. J. Błaszczyka, J. Rogali i T. Serafina. Brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych takich jak; Schleswig-Holstein Musik Festival, Festival Pontino (Włochy), New Music Marathon (Praga), Bratysławskie Hudebne Slawnosti, Festiwal Pianistyki Polskiej (Słupsk), Gdańska Wiosna, Tarnowski Tydzień Talentów.
W maju 2001 na zaproszenie Isaaca Sterna wziął udział w warsztatach muzyki kameralnej "Isaac Stern Chamber Music Workshop", które odbyły się w Carnegie Hall w Nowym Jorku - na zakończenie zadebiutował tam wykonaniem tria fortepianowego L. van Beethovena podczas koncertu w Isaac Stern Auditorium.
Marcin Sikorski zwyciężał w konkursach muzyki kameralnej w Paryżu i Gdańsku, jest laureatem konkursów w Poertschach, Vercelli i Krakowie. Wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany jako najlepszy pianista podczas międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych, ostatnio podczas VII Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi.
Marcin Sikorski był oficjalnym pianistą międzynarodowych konkursów skrzypcowych: VI Konkursu im. J. Joachima w Hanowerze i II Konkursu im. B. Brittena w Londynie oraz XI, XII i XIII Konkursu im. H. Wieniawskiego. Wśród uczestników z którymi współpracował są: Agata Szymczewska (I nagroda), Anna Maria Staśkiewicz (III nagroda) i Jarosław Nadrzycki (V nagroda) i laureatki poprzedniej edycji konkursu – Soojin Han (II nagroda) oraz Bracha Malkin (III nagroda). Wielokrotnie pracował jako pianista podczas kursów mistrzowskich w Polsce, Austrii, Niemczech i Holandii, gdzie miał okazję współpracować z takimi sławami jak H. Krebbers, E. Friedmann, C. Treger, T. Grindienko, G. Żyslin, A. Lysy, S. Kamasa, J. Kaliszewska, M. Baranowski, B. Bryła. Jest (wraz z Agatą Szymczewską) laureatem nagrody Fryderyk za rok 2006 za płytę Kronika Konkursu im. H. Wieniawskiego Vol. 12.
Pianista posiada w repertuarze ogromną ilość utworów kameralnych. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia. Wystąpił w koncercie Live w TVP Kultura z okazji Roku Szymanowskiego.
Obecnie jest adiunktem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Mieszka w Bydgoszczy z żoną Magdaleną i trójką dzieci – Sabiną, Stasiem i Leosiem.

  • aaamkidn_70_.jpg
  • aabmwwmw_70.jpg
  • aacstarosta_pilski_70_.jpg
  • aadpila_70_.jpg
  • abamv_70.jpg
  • abbrck_70_.jpg
  • abcBWA_70_.jpg
  • abdstaszica_70_.jpg
  • acafilharmonia_poznanska_70.jpg
  • acbfeel_harmony.jpg

Kontakt z nami

Andrzej Czaja - Dyrektor
Telefon: +48 608 30 65 90

Kamila Wiśniewska - Czaja - Koordynator
Telefon: +48 604 77 68 64

Email:   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Web:   http://www.masterclass-pila.pl

Facebook:   Music Festival & Master Class

Nasza Lokalizacja

locationFestiwal od samego początku odbywa się w Polsce, w malowniczej miejscowości na rzeką Gwdą, w Pile.